Τετάρτη

84η Απονομή των Όσκαρ 2012: Οι υποψηφιότητες σε όλες τις κατηγορίες


Αυτές είναι οι υποψηφιότητες για όλες τις κατηγορίες της 84ης Απονομής των Βραβείων Όσκαρ :


1. Καλύτερη τανία
War Horse
The Artist
Moneyball
The Descendants
The Tree of Life
Midnight in Paris
The Help
Hugo
Extremely Loud & Incredibly Close

2. Πρώτος ανδρικός ρόλος
Demian Bichir στο "A Better Life"
George Clooney στο "The Descendants"
Jean Dujardin στο "The Artist"
Gary Oldman στο "Tinker Tailor Soldier Spy"
Brad Pitt στο "Moneyball"

3. Πρώτος γυναικείος ρόλος
Glenn Close στο "Albert Nobbs"
Rooney Mara στο "The Girl with the Dragon Tattoo"
Viola Davis στο "The Help"
Meryl Streep στο "The Iron Lady"
Michelle Williams στο "My Week with Marilyn"

4. Δεύτερος ανδρικός ρόλος
Kenneth Branagh στο "My Week with Marilyn"
Jonah Hill στο "Moneyball"
Nick Nolte στο "Warrior"
Christopher Plummer στο "Beginners"
Max von Sydow στο "Extremely Loud & Incredibly Close"

5. Δεύτερος γυναικείος ρόλος
Berenice Bejo στο "The Artist"
Jessica Chastain στο "The Help"
Melissa McCarthy στο "Bridesmaids"
Janet McTeer στο "Albert Nobbs"
Octavia Spencer στο  "The Help"

6. Καλύτερη σκηνοθεσία
Michel Hazanivicus για την "The Artist"
Alexander Payne για την "The Descendants"
Martin Scorsese για την "Hugo"
Woody Allen για την "Midnight in Paris"
Terrence Malick για την "The Tree of Life"

7. Καλύτερο πρωτότυπο σενάριο
The Artist
Bridesmaids
Midnight in Paris
Margin Call
A Separation

8. Καλύτερο διασκευασμένο σενάριο
The Descendants
Hugo
The Ides of March
Moneyball
Tinker Tailor Soldier Spy

9. Καλύτερη ξενόγλωσση ταινία
Bullhead (Βέλγιο)
Footnote (Ισραήλ)
In Darkness (Πολωνία)
Monsier Lazhar (Καναδάς)
Α Separation (Ιράν)

10. Καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων
A Cat in Paris
Chico & Rita
Kung Fu Panda 2
Puss in Boots
Rango

11. Καλύτερα κοστούμια
Lisy Christl στο "Anonymous"
Mark Bridges στο "The Artist"
Sandy Powell στο "Hugo"
Michael O'Connor στο "Jane Eyre"
Arianne Phillips στο "W.E."

12. Καλύτερο ντοκιμαντέρ
Hell and Back Again
If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front
Paradise Lost 3: Purgatory
Pina
Undefeated

13. Καλύτερο μοντάζ
The Artist
The Descendants
The Girl with the Dragon Tattoo
Hugo
Moneyball

14. Καλύτερη μουσική επένδυση
John Williams στο "The Adventures of Tintin"
Ludovic Bource στο "The Artist"
Howard Shore στο "Hugo"
Alberto Iglesias στο "Tinker Tailor Soldier Spy"
John Williams στο "War Horse"

15. Καλύτερη ταινία μικρού μήκους
"Dimanche/Sunday" του Patrick Doyon
"The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore" των William Joyce and Brandon Oldenburg
"La Luna" του Enrico Casarosa
"A Morning Stroll" των Grant Orchard and Sue Goffe
"Wild Life" των Amanda Forbis and Wendy Tilby

Πηγή : cosmo.gr

Φόρμα επικοινωνίας: Η Γνώμη σας για την συνέχεια της σελίδος μας;

Όνομα

Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο *

Μήνυμα *

our visitors are from around the world